Cart 0


Najstarsza i najtrwalsza metoda znakowania tekstyliów. Wywodzi się z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim Japonii i była używana do dekoracji tkanin jedwabnych. Jednak najszybszy rozwój tej techniki nastąpił w XX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii, potem w Stanach Zjednoczonych. Chętnie korzystali i korzystają z niej artyści, m.in. twórca popartu Andy Warhol, choć podłożem zadrukowywanym pozostaje przede wszystkim papier. Druk sitowy w branży tekstylnej stosuje się zarówno na gotowych produktach, jak i na wykrojach. Nowoczesne maszyny drukarskie pozwalają na wydruk w kilkunastu kolorach (w naszym zakładzie to maksymalnie 10 -11 kolorów), co daje efekty kolorystyczne zbliżone, a czasem przewyższające jakość druku offsetowego.

Charakterystyka
bardzo wysoka trwałość zadruku
duża odporność kolorów na pranie i warunki atmosferyczne
dobre odwzorowanie detalu graficznego
optymalne rozwiązanie ekonomiczne przy średnich i dużych nakładach
brak możliwości odwzorowania bardzo drobnych elementów, np. większości tekstów poniżej 10 pt
ograniczenia wielkości zadruku na gotowym produkcie ze względu na wielkość stołów produkcyjnych
metoda nieoptymalna ekonomicznie przy małych nakładach (poniżej 50 szt), a w przypadku dużej ilości kolorów również przy nakładach średnich.
podłoże przy druku musi być idealnie płaskie (nie może być np. szwów, guzików w obszarze zadruku i w bezpośrednim sąsiedztwie).