Jeśli rozważasz zakup grubego swetra, oto kilka wskazówek dotyczących ich prania. Bawełna, kaszmir, jedwab i wełna powinny być prane tylko raz lub dwa razy, natomiast wełna i wytrzymałe mieszanki syntetyczne mogą przetrwać do pięciu razy dłużej, jeśli tylko będą suche. Używanie pod swetrem podkoszulka pomaga rozłożyć czas pomiędzy praniami. Wełna angorska ma pewne problemy z prawami zwierząt. Jeśli obawiasz się moli, najlepiej wyprać sweter ręcznie.
Wełna angorska ma pewne problemy z prawami zwierząt
Piorąc gruby sweter z wełny angorskiej, należy pamiętać, że może on przysporzyć pewnych problemów królikom, które cierpią na pewne problemy zdrowotne związane z ich długą sierścią. Na początek, jeśli nie będziesz regularnie strzyc królików angorskich, mogą one umrzeć z powodu problemów z drewnem, które może zablokować ich przewody pokarmowe. Ponieważ króliki te nie mogą samodzielnie oddawać swoich włosów, potrzebują regularnej pielęgnacji i strzyżenia, aby zachować zdrowie i żyć długo.
Choć może to być frustrujące, etyczna angora jest dostępna na rynku. Sztuką jest znaleźć taką. Etycznymi markami są te, które dbają o dobrostan zwierząt. Szukaj krajowych dostawców w Ameryce Północnej i Europie, które mają bardziej rygorystyczne standardy dobrostanu zwierząt. Jeśli chcesz najbardziej etycznego sposobu prania grubych swetrów z angory, powinieneś rozważyć zakup swetrów z wełny merynosów.
Niektóre hodowle kóz angorskich zostały oskarżone o niehumanitarne praktyki, a proces hodowli tych zwierząt może powodować pewne problemy. Ponadto niektóre kozy angorskie są źle traktowane, a nawet zabijane bez zgody ich właścicieli. Na szczęście istnieją alternatywy dla etycznie produkowanej wełny angorskiej. Niektórzy producenci mogą zdecydować się na pozyskiwanie jej z krajów zachodnich. Ale to może być drogie: jedna uncja tej wełny może kosztować ponad PS15.
Wełna angorska jest przyciągana przez mole
Wełna angorska jest przyciągana przez larwy moli wełnianych. Larwy te żywią się włóknami z keratyną. Ponieważ wełna jest wykonana z włókien zwierzęcych, mole nie mogą strawić bawełny. Mole wełniane nie są w stanie wykryć włókna, dopóki nie zaczną go żuć. Mogą jednak wykryć bawełnę i materiały syntetyczne. Dlatego też uszczelnienie kaszmirowego swetra i innych wartościowych ubrań jest ważnym krokiem w utrzymaniu moli z dala.
Mole rzadko atakują odzież wykonaną z włókien syntetycznych. Atakują jednak dzianinę, jeśli ma ona dziury i plamy. Larwy moli są szczególnie przyciągane do ubrań z plamami. Dodatkowo mole przyciągają dywany, meble i dywaniki wełniane. Podczas gdy w jasnym świetle są one w dużej mierze uciążliwe, przyciągają je ciemne obszary i tkaniny o dużej koncentracji włókien.
Larwy moli są białe i kremowe. Żyją w ciemnych pomieszczeniach i przyciągają je tkaniny zawierające włókna zwierzęce, takie jak wełna. Będą składać jaja na ubraniach, miękkich meblach i dywanach wełnianych. Wełna angorska jest pożądanym materiałem dla moli, ponieważ jest na nie naturalnie odporna. Może również odstraszać mole od innych tkanin, takich jak jedwab i len.
Jednym ze sposobów zwalczania moli w odzieży jest fumigacja. Używając niezamarzającej zamrażarki skrzyniowej, należy umieścić tkaninę w torbie Ziploc i zamrozić ją na kilka tygodni w temperaturze -10F. Po tym czasie trzeba ją wytrząsnąć, usuwając z tkaniny wszelkie dowody na obecność moli. Proces ten jest skuteczny, ale czasochłonny.
Utrzymujące się zapachy ciała mogą przyciągać pluskwy
Zużyte swetry wchłaniają płyny ustrojowe osób, które je noszą, a z czasem płyny te mogą odbarwić przędzę. Ponadto, utrzymujące się zapachy ciała mogą przyciągać ciekawskie zwierzęta domowe i kochające wełnę owady. Jeśli jesteś osobą noszącą sweter, zapachy te mogą nawet odstraszyć innych pożądanych ludzi. Aby utrzymać zapach na dystans, utrzymuj swój sweter w czystości. Dr Killigan zaleca stosowanie trzech produktów:
Pranie ręczne wełny lub kaszmiru jest najbezpieczniejsze
Piorąc sweter z kaszmiru lub wełny, używaj chłodnej wody i możliwie najdelikatniejszego cyklu. Umieść kaszmir w siatkowym worku do prania, aby zapobiec pillingowi i rozdarciom. Użyj niewielkiej ilości detergentu. Nadmiar wody wytrzyj ręcznikiem. Najlepsze są białe ręczniki, ponieważ nie przenoszą koloru na kaszmir. Nie wybielaj kaszmiru ani wełnianych swetrów.
Ponieważ kaszmir i wełna są wykonane z włókien zwierzęcych, mogą wytrzymać delikatne pranie w pralce. Jednak dla bezpieczeństwa najlepiej prać je ręcznie. Do prania swetrów z kaszmiru lub wełny używaj letniej wody i łagodnego detergentu, np. szamponu dla dzieci. Pozwól wełnianemu swetrowi namoczyć się przez co najmniej 30 minut. Następnie dokładnie go wypłucz.
Innym częstym błędem popełnianym podczas prania kaszmirowych lub wełnianych swetrów jest suszenie ich w suszarce. Gorące powietrze z suszarki może rozciągnąć tkaninę i spowodować jej skurczenie. Zainwestuj w suszarkę z funkcją woolsafe, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia kaszmiru lub wełnianego swetra. Po zakończeniu cyklu prania ostrożnie wyjmij kaszmirowy lub wełniany sweter z pralki.
Wełniane ubrania wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć blaknięcia i dziur. Należy je przechowywać w ciemnym, suchym miejscu. Nie pozwól, by wełna stała na słońcu, ponieważ z czasem straci kolor i straci kształt. Narażenie na bezpośrednie działanie ciepła i światła słonecznego może spowodować pęknięcie włókien i powstanie dziur. Oprócz właściwej pielęgnacji i przechowywania, najlepiej jest czyścić noszone ubrania tak często jak to możliwe, aby zapobiec powstawaniu zapachów i innych uszkodzeń.
Noszenie pod spodem koszulki zapobiega zużyciu
Jeśli posiadasz gruby sweter, koniecznie rozważ noszenie pod nim koszulki, aby przedłużyć jego żywotność. Wełna jest drapiąca i wchłania wilgoć, więc warstwowe zakładanie swetra zapobiegnie jego zużyciu. Zapobiegnie to również kurczeniu się. Noszenie podkoszulka sprawi również, że sweter będzie wyglądał na grubszy. Warto rozważyć noszenie jednej z tych warstw pod swetrem, gdy idziesz na zakupy.
Cienka koszulka z bawełny lub włókna syntetycznego pod grubym swetrem pomoże zapobiec zużyciu. Podkoszulek z włókna sztucznego pomoże transportować wilgoć z dala od ciała, dzięki czemu będziesz czuć się bardziej komfortowo. Ten rodzaj podkoszulka nie nadaje się pod koszule wizytowe. Zamiast tego wybierz koszulkę z kolorowym logo i miękką fakturą. Zapobiegnie to zużyciu i utrzyma świetny wygląd swetra przez długi czas.
Jeśli chodzi o wybór podkoszulka, spróbuj zdecydować się na koszulkę z dekoltem V. Ma ona te same świetne właściwości chłonne co T-shirt, ale nie jest lepka. Jeśli masz koszulkę z widocznym dekoltem V, wybierz taką, która jest biała lub szara. Koszulki w jaskrawych kolorach będą się bardziej wyróżniać niż T-shirt. Noszenie lekkiej bawełnianej koszulki pod swetrem jest dobrym pomysłem w chłodniejsze dni, ponieważ zapewnia dodatkową izolację.
Przechowywanie swetrów
W chłodniejszych miesiącach przechowywanie swetrów może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli są one grube i nieporęczne. Właściwe przechowywanie swetrów może pomóc im zachować najlepszy wygląd i przetrwać lata. Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących przechowywania. Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, jak długo twoje swetry powinny wytrzymać. Większość swetrów może być noszona przez kilka lat, zanim trzeba będzie je wymienić. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na czyszczenie i ponowne układanie swetrów, użyj przegródek na półkach.
Układanie swetrów w stosy pozwoli zaoszczędzić miejsce i ułatwi ich znalezienie. Złożone swetry układaj w stosy po pięć lub więcej. Ułatwi to wyciągnięcie swetra ze stosu bez rozpadania się. Możesz również złożyć cienkie swetry i przechowywać je w szufladzie komody. Możesz je wyciągnąć, gdy będziesz ich potrzebować, a one pozostaną starannie złożone. W ten sposób już nigdy nie będziesz musiał szukać swojego ulubionego swetra.
Możesz również złożyć swoje swetry, aby zapobiec ich zagnieceniom. Najpierw połóż sweter na płasko. Złóż rękawy i dół swetra do góry w kierunku szyi. W przypadku grubych swetrów, podwiń obszycie do szyi. Następnie podwiń je aż do górnej części szyi. Kiedy skończysz, możesz go schować! Trzymaj go w szafie podczas cieplejszych pór roku.
Podobne tematy